Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Niepołomice

Przemoc i „Niebieska Karta”

Utworzono dnia 03.11.2023

Przemoc i „Niebieska Karta”

Rodzina i dom powinny być miejscem, w którym czujesz się bezpiecznie i lubisz tam przebywać. Jeśli tak nie jest zastanów się dlaczego tak jest. Czy masz poczucie, że najbliżsi troszczą się o Twoje zdrowie i życie, szanują Twoją godność, wolność, nietykalność osobistą?

Musisz wiedzieć, że przemoc to nie tylko bicie. Są różne rodzaje przemocy, wśród nich przemoc fizyczna, psychiczna (np. obrażanie, poniżanie, straszenie), seksualna (np. gwałt, wymuszanie współżycia), ekonomiczna (np. zabieranie pieniędzy i rzeczy), zaniedbanie.

Zastanów się, czy zdarza się, że ktoś Tobie bliski:

  • Popycha Cię, policzkuje, bije, szarpie;
  • Traktuje w sposób, który Cię rani;
  • Obrzuca obelgami, wyzwiskami;
  • Zmusza do robienia rzeczy, które są dla Ciebie poniżające;
  • Domaga się ograniczenia Twoich kontaktów z bliskimi, przyjaciółmi i znajomymi;
  • Kontroluje w pełni wszystkie wydatki w domu i każe Ci prosić o pieniądze;
  • W przypływie złości niszczy Twoją własność;
  • Nakłania Cię do kontaktów seksualnych, mimo że nie masz na to ochoty;
  • Grozi, że zrobi Tobie i Twoim bliskim krzywdę, zabije, zrani;
  • Uważa, że zasługujesz na takie traktowanie;
  • Uważa, że wszystkie powyższe rzeczy robi dla Twojego dobra.

Jeśli chociaż na jedno twoja odpowiedź była twierdząca- ZACZNIJ DZIAŁAĆ!!!

Zgłoś się do Ośrodka Pomocy Społecznej, Ośrodka Interwencji Kryzysowej, na policję lub jeśli jesteś dzieckiem możesz zgłosić sprawę w szkole np. wychowawcy.

Dana instytucja po wysłuchaniu Cię ma obowiązek wszcząć procedurę „Niebieskie Karty”.

Czym jest Procedura „Niebieskie Karty”?

Najprościej ujmując jest to wspólna praca różnych instytucji, których celem jest działanie w kierunku zakończenia stosowania przemocy przez sprawcę. Po tym gdy „Niebieska Karta” wpłynie do Zespołu Interdyscyplinarnego (którego członkami są przedstawiciele różnych instytucji) zostanie powołana grupa diagnostyczno- pomocowa, której członkami w pierwszej kolejności są pracownik socjalny oraz policjant. Zostaniesz przez nich zaproszony/a na rozmowę tzw. „posiedzenie” aby przedstawić swoją sytuację i aby ustalić wspólny plan działania. Jeśli jesteś małoletni/a, na to posiedzenie zostanie zaproszona wskazana przez ciebie osoba dorosła, która dobrze zna sytuację. Osobie, która jest sprawcą przemocy, zostanie wysłane wezwanie na grupę, na której przedstawi swój punkt widzenia. Następnie grupa przejdzie do pracy w kierunku zmiany twojej sytuacji. Skład grupy może zostać poszerzony o specjalistów z innych instytucji jeśli grupa stwierdzi że jest taka konieczność. Procedura „Niebieskie Karty” zostanie zamknięta kiedy ty jako ofiara poczujesz się bezpiecznie, a grupa stwierdzi że przemoc się zakończyła.

PAMIĘTAJ! Nie ty jesteś odpowiedzialna/y za przemoc! Winę ponosi ZAWSZE osoba stosująca przemoc!

UWAGA!

UWAGA!!! ZWROT VAT ZA GAZ. Wniosek należy złożyć do 30 września 2024 r. lub w terminie 30 dni od dnia otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie paliw gazowych.

UWAGA! Nowe druki do świadczeń rodzinnych obowiązujące od 1.01.2024r.

UWAGA! Dodatek osłonowy na 2024 rok - DRUK

UWAGA! Świadczenie REFUNDACJA PODATKU VAT ZA GAZ za 2023 roku - KLIKNIJ MNIE PO WIĘCEJ

ŚWIADCZENIA RODZINNE i FUNDUSZ ALIMENTACYJNY:

  1. Od 1 lipca 2023r. do 30 listopada 2023r. można będzie składać wnioski o Zasiłek Rodzinny na okres 2023-2024 w formie elektronicznej a od 1 sierpnia 2023r. w formie papierowej. Po tym terminie zasiłek kontynuowany będzie od miesiąca złożenia wniosku.
  2. Od 1 lipca 2023 r. do 31 października 2023r. można będzie składać wnioski o Fundusz alimentacyjny na okres 2023-2024 w formie elektronicznej a od 1 sierpnia 2023r. w formie papierowej w oddziale MGOPS. Po tym terminie zasiłek kontynuowany będzie od miesiąca złożenia wniosku.
  3. Od 1 lipca 2023r. do 30 listopada 2023r. można będzie składać wnioski o Specjalny Zasiłek Opiekuńczy na okres 2023-2024 w formie elektronicznej a od 1 sierpnia 2023r. w formie papierowej. Po tym terminie zasiłek kontynuowany będzie od miesiąca złożenia wniosku.

Ponadto przypominamy Świadczenie Wychowawcze 500+ realizuje ZUS. W okresie od 1 lutego do 31 maja 2023 roku, należało złożyć wniosek do ZUS o przedłużenie Świadczenia Wychowawczego 500+ na okres zasiłkowy, który zaczyna się od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku. 

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 403

W poprzednim tygodniu: 476

W tym miesiącu: 1919

W poprzednim miesiącu: 2100

Wszystkich: 294952