Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Centrum Usług Społecznych w Niepołomicach

POMOC SPOŁECZNA

Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa mającą na celu umożliwianie osobom i rodzinom przezwyciężania trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.

Instytucja ta wspiera osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka. Zadaniem pomocy społecznej jest zapobieganie powstawaniu trudnych sytuacji życiowych, przez podejmowanie działań zmierzających do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin oraz ich integracji ze środowiskiem.

Pomoc społeczną organizują organy administracji rządowej i samorządowej współpracując w tym zakresie, na zasadach partnerstwa, z organizacjami pozarządowymi, Kościołem Katolickim i innymi kościołami, związkami wyznaniowymi oraz osobami fizycznymi i prawnymi.

Gmina i powiat, zobowiązane zgodnie z przepisami ustawy do wykonywania zadań pomocy społecznej, nie mogą odmówić pomocy osobie potrzebującej, mimo istniejącego obowiązku osób fizycznych lub prawnych do zaspokajania jej niezbędnych potrzeb życiowych. Rodzaj, forma i rozmiar świadczenia powinny być odpowiednie do okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy. Potrzeby osób i rodzin powinny zostać uwzględnione, jeżeli odpowiadają celom i mieszczą się w możliwościach pomocy społecznej.

Osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej są obowiązane do współdziałania w rozwiązywaniu ich trudnej sytuacji życiowej.

Prawo do świadczeń z pomocy społecznej, jeżeli umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej, przysługuje:

  • osobom posiadającym obywatelstwo polskie mającym miejsce zamieszkania i przebywającym na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej;
  • cudzoziemcom mającym miejsce zamieszkania i przebywającym na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej posiadającym zezwolenie na osiedlenie się, zgodę na pobyt tolerowany lub status uchodźcy nadany w Rzeczpospolitej Polskiej;
  • obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, przebywającym na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, którzy uzyskali zezwolenie na pobyt.

UWAGA!

UWAGA!!! ZWROT VAT ZA GAZ. Wniosek należało złożyć do 30 września 2024r lub w terminie 30 dni od dnia otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie paliw gazowych (Termin 30 dni dotyczy tylko ostatniej faktury. Wcześniejsze faktury nalezało złożyć do 30 września 2024r.).

UWAGA! KONIEC TERMINU Wnioski o Bon Energetyczny można było składać do 30 września 2024 r

UWAGA! Przedłużenie terminu rekrutacji do programu Małopolska Niania3.0 - 31.05.2025

ŚWIADCZENIA RODZINNE i FUNDUSZ ALIMENTACYJNY:

  1. Od 1 lipca 2024r. do 30 listopada 2024r. można będzie składać wnioski o Zasiłek Rodzinny na okres 2024-2025 w formie elektronicznej a od 1 sierpnia 2024r. w formie papierowej. Po tym terminie zasiłek kontynuowany będzie od miesiąca złożenia wniosku.
  2. Od 1 lipca 2024 r. do 31 października 2024r. można będzie składać wnioski o Fundusz alimentacyjny na okres 2024-2025 w formie elektronicznej a od 1 sierpnia 2024r. w formie papierowej w oddziale MGOPS. Po tym terminie zasiłek kontynuowany będzie od miesiąca złożenia wniosku.
  3. Od 1 lipca 2024r. do 30 listopada 2024r. można będzie składać wnioski o Specjalny Zasiłek Opiekuńczy na okres 2024-2025 w formie elektronicznej a od 1 sierpnia 2024r. w formie papierowej. W związku ze zmianami od 1 stycznia 2024r. składamy TYLKO wnioski o kontynuację świadczenia.

Ponadto przypominamy Świadczenie Wychowawcze 500+ realizuje ZUS. W okresie od 1 lutego do 31 maja 2024 roku, należało złożyć wniosek do ZUS o przedłużenie Świadczenia Wychowawczego 500+ na okres zasiłkowy, który zaczyna się od 1 czerwca 2024 roku do 31 maja 2025 roku. 

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2025 Brak wydarzeń w tym miesiącu.