Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu przemocy domowej – należy przez to rozumieć " jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej, w szczególności:
- narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia,
- naruszające jej godność, nietykalność cielesną lub wolność, w tym seksualną,
- powodujące szkody na jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące u tej osoby cierpienie lub krzywdę,
- ograniczające lub pozbawiające tę osobę dostępu do środków finansowych lub możliwości podjęcia pracy lub uzyskania samodzielności finansowej,
- istotnie naruszające prywatność tej osoby lub wzbudzające u niej poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, w tym podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej;"
Rodzina i dom powinny być miejscem, w którym czujesz się bezpiecznie i lubisz tam przebywać. Jeśli tak nie jest zastanów się dlaczego tak jest. Czy masz poczucie, że najbliżsi troszczą się o Twoje zdrowie i życie, szanują Twoją godność, wolność, nietykalność osobistą?
Musisz wiedzieć, że przemoc to nie tylko bicie. Są różne rodzaje przemocy, wśród nich przemoc fizyczna, psychiczna (np. obrażanie, poniżanie, straszenie), seksualna (np. gwałt, wymuszanie współżycia), ekonomiczna (np. zabieranie pieniędzy i rzeczy), zaniedbanie.
Zastanów się, czy zdarza się, że ktoś Tobie bliski:
- Popycha Cię, policzkuje, bije, szarpie;
- Traktuje w sposób, który Cię rani;
- Obrzuca obelgami, wyzwiskami;
- Zmusza do robienia rzeczy, które są dla Ciebie poniżające;
- Domaga się ograniczenia Twoich kontaktów z bliskimi, przyjaciółmi i znajomymi;
- Kontroluje w pełni wszystkie wydatki w domu i każe Ci prosić o pieniądze;
- W przypływie złości niszczy Twoją własność;
- Nakłania Cię do kontaktów seksualnych, mimo że nie masz na to ochoty;
- Grozi, że zrobi Tobie i Twoim bliskim krzywdę, zabije, zrani;
- Uważa, że zasługujesz na takie traktowanie;
- Uważa, że wszystkie powyższe rzeczy robi dla Twojego dobra.
Jeśli chociaż na jedno twoja odpowiedź była twierdząca- ZACZNIJ DZIAŁAĆ!!!
Zgłoś się do Ośrodka Pomocy Społecznej, Ośrodka Interwencji Kryzysowej, na policję lub jeśli jesteś dzieckiem możesz zgłosić sprawę w szkole np. wychowawcy. Dana instytuacja po wysłuchaniu Cię ma obowiązek wszcząć procedurę "Niebieskie Karty".
Informacja Ministerstwa Sprawiedliwości
Jeżeli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem - pamiętaj!
Możesz otrzymać bezpłatną pomoc
Może to być przede wszystkim informacja prawna, pomoc psychologiczna, pokrywanie kosztów rehabilitacji, pomoc finansowa i materialna. W całej Polsce działają podmioty - przede wszystkim organizacje pozarządowe, które uzyskały dotacje z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej na udzielanie bezpłatnej pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem.
Pamiętaj! Jeżeli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem i potrzebujesz pomocy, zwróć się do takiego podmiotu.
Lista adresów wraz z danymi kontaktowymi oraz wykazami dyżurów specjalistów, dostępna jest na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl w zakładce Działalność/Pokrzywdzeni przestępstwem oraz na stronie internetowej dla osób pokrzywdzonych www.pokrzywdzeni.gov.pl.